• 0 536 612 90 09 // 0 535 352 21 58
yaşlanma

Yaşlanma Sürecinizi Sağlıklı Geçirmek İster misiniz?

Paylaşın

Yaşlanma yaşadığımız sürecin %30 kadarı genlerimiz ile %70 kadarı da tamamen kendimiz ile ilgili bulunuyor.

Her şeyin başı kişinin yaşam tarzını değiştirmesi ile başlıyor. Dengeli bir beslenme planı edinip, bu planı aktif bir yaşam tarzı ile desteklediğiniz de, ideal bir kiloya, sağlıklı beyne, sağlıklı eklemlere, iyi bir kan basıncı ve kan şekeri seviyesine sahip olmak çok daha kolay olacaktır.

Beslenme düzeniniz de çeşitlilik var mı?

Dengeli bir beslenmenin önemli maddelerinden biri makro ve mikro besinlerin çeşitli olarak tüketiliyor olmasıdır. Yani, protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve mineraller orantılı ve çeşitli olarak tüketilmelidir.

Harcanabilecek kaloriden daha fazla alınan kaloriler yağ olarak depolanır.

Vücudumuzun bütün işlevleri için enerjiye ihtiyaç vardır. Vücudun yaşına, kilosuna ve fiziksel aktivitesine göre ihtiyacı olan enerji miktarı değişiklik gösterir. Bu sistemde vücudun ihtiyacından fazla alınan kaloriler, yağ olarak vücutta depolanır.

Bir saat tempolu koşarsanız, 800 – 1000 kalori yakabilirsiniz.

İyi bir yaşlanma, sağlıklı kaslar, zindelik istiyorsanız, egzersiz ve aktif yaşamı mutlaka hayatınızda tutmalısınız. Her gün fazladan alacağınız 50 – 100 kalori 5 yıl gibi bir sürede fazladan 5 kilo almanıza sebep olabilir.

Günlük beslenme düzeninizde protein alımı çok önemlidir.

Normal beslenme düzeninde günlük alınması gereken protein miktarı kilo başına 0,8 – 1 gr. civarındadır. Kişi spor yapıyorsa kilo başına bu oran 1,2 – 1,5 gr. olmalıdır. Genel önerilen protein tüketim miktarı kadınlar da 75 gr., erkekler de ise 100 gr. civarındadır.

Beslenmenin her aşamasında sıvı tüketimine dikkat etmelisiniz.

Özellikle de spor yapıyorsanız, sıvı tüketimi oldukça önemli konudur. 1 saat süren bir egzersiz sırasında ortalama 1 litre civarında sıvı kaybı yaşanmaktadır.


Ürün kategorileri