• 0 536 612 90 09 // 0 535 352 21 58
spor ve egzersiz

Spor ve Egzersiz Yaparken Beslenmenize Dikkat Etmelisiniz.

Paylaşın

Spor ve egzersizi hangi amaç ile yapıyor olursanız olun(zayıflamak, kas kütlesini arttırmak, dayanıklılık), yeterli ve dengeli beslenme ile sıvı tüketimini iyi hale getiremezseniz, istediğiniz sonuç ve performansa ulaşmanız hayal olur. Bunlar mutlaka bir arada olması gereken unsurlardır ve ciddi anlamda dikkat edilmesi gerekir.

Egzersiz Öncesinde Beslenme;

Açlığı önlemek, egzersiz sırasında enerji sağlamak ve sıvıyı takviye etmek için, egzersiz saatinden 1 – 3 saat önce öğün tüketilmeli, aç karnına egzersiz yapılmamalıdır. Aç karnına egzersiz yapmaya çalışmak, benzin koymadan bir otomobili hareket ettirmeye çalışmak gibi bir şey olur. Egzersiz aç karnına yapılmaya çalışılırsa metabolizma sekteye uğrayabilir.

Egzersiz Sırasında Beslenme;

Uzun sürmeyen bir egzersiz programınız var ise, egzersiz sırasında besin tüketmemelisiniz. Uzun süreli egzersiz yapanlar için kilogram başına 0.7 gram karbonhidrat tüketimi önerilmektedir. Sıvı tüketimini de dengelemek önemlidir.

Egzersiz Sonrasında Beslenme;

Egzersiz sırasında boşalan glikojen depolarını doldurmak için egzersiz bitiminde ilk 2 saat içerisinde karbonhidrat almak önemlidir. Karbonhidrat alımına hemen başlanmalı, sonra protein içeriği almak da çok önemlidir. Karbonhidrat bizim itici gücümüzdür.

Sıvı Tüketimi;

Vücudun kas yapısına göre değişmekle birlikte, %55 – 75 civarında su bulunmaktadır. Fazla sıvı kaybı hem hayati önem taşır hem de performansı olumsuz etkiler. Bu sebepten dolayı spor ve egzersizin hiç bir bölümünde sıvı kısıtlaması yapılmamalıdır. Bol bol sıvı tüketilmelidir.


Ürün kategorileri