• 0 536 612 90 09 // 0 535 352 21 58

Egzersiz Sonrası Bunlardan Uzak Durun.

Paylaşın

Güzel sonuçlara ulaşmak için yaptığınız egzersizler, sonrasında yaptığınız hatalar nedeni ile hayal kırıklığı yaşamanıza sebep olabilir. Öncelikle neyi ne için yaptığınızı biliyor olmalısınız. Bilinçsiz olarak yapılan her şey sizi hedefinize giden yolda yavaşlatacaktır.

Vücudu soğutmayı unutmayın;

Ertesi günü kas ağrıları ile geçirmek istemiyorsanız, egzersiz bitiminde esneme hareketleri yaparak vücudunuzdaki kasların sertleşmesine fırsat vermemelisiniz. Kasların arasında laktik asit birikimine engel olmalısınız.

Sıcak uygulamalardan kaçının;

Yoğun bir egzersiz sırasında vücut kendini serin tutabilmek için çok fazla efor harcar. Egzersiz sonrasın da hamam veya sauna keyfi yapmak ruhen iyi gelebilir ama sıcak ile savaşmış vücuda tekrar sıcaklık ilave etmek vücutta bir stres yaratabilir. Bundan en çok bağışıklık sisteminiz etkilenebilir. Egzersiz sonrası için buz kullanmak, kasların ve tendonların canlanması açısından çok iyi olur.

Egzersiz yaparken bir anda durmayın;

Egzersiz sırasında artan kan akışını bir anda durdurmak sizi sersemlemiş ve kötü hissettirebilir. En güzeli egzersiz yoğunluğunu kademe kademe azaltarak egzersizi tamamlamaktır. Bu sayede kan akışınız ve damarlarınız eski haline rahatça döner ve kan basıncınızın da normale dönmesine yardımcı olur. Çok koştum yoruldum diyerek hemen oturup dinlenmeye geçmek hiç iyi olmayacaktır.

Cildinizi ihmal etmeyin;

Spor salonlarını çok sayıda kişi kullanıyor ve bu salonlar bakteri, mikrop yuvası halindedir. Eve gidince hemen duşa gireceğim demeyin, elinizi yüzünüzü yıkamadan salondan ayrılmayın. Kirli eller ile yüzünüze dokunursanız cildinize zarar verebilirsiniz. Bu yüzden spor salonu seçerken çok iyi incelemelisiniz.

Yeterince sıvı aldığınızdan emin olun;

Vücut terleyerek kendini soğutmaya çalışır. Egzersiziniz bittiğinde sıvı alımını ihmal ederseniz, susuzluk ve yorgunluk, halsizlik hissedebilirsiniz. Mümkünse elektrolit bazlı bir içecek tercih etmelisiniz. Hatta bunu spor esnasında başlayarak depoların tamamen boşalmasını önleyip sonrasında da elektrolit içerikli bir desteği su ile alırsanız süper olur.

Yemek yememek iyi değildir;

Egzersiz sırasında boşalan enerji depolarının yeniden doldurulabilmesi için vücudun karbonhidrata ve proteine ihtiyacı vardır. Egzersizin sonrasın da 30-40 dakika içerisinde alacağınız protein ağırlıklı gıdalar, sağlıklı bir kas oluşumuna destek olacaktır.


Ürün kategorileri