• 0 536 612 90 09 // 0 535 352 21 58
beyin nasıl çalışır?

Beyin Nasıl Çalışır ve Bunda Beslenmenin Etkileri.

Paylaşın

Beyin nöronlardan oluşur ve bu nöronlar, amino asitler sayesinde meydana gelen kimyasal sinyal maddeleri ile haberleşirler. Bu sebeptendir ki, sağlıklı beslenme kişinin ruhsal durumunu, zihinsel aktifliğini, uzun vade de yaşlanmayı etkilemektedir. Uzmanların her zaman belirttikleri gibi beslenme kaliteli bir yaşamı % 80 etkilemektedir.

Beslenme gün boyunca bütün vücut fonksiyonlarını etkilediği gibi zihinsel fonksiyonlarımızı etkiler. Örneğin; kafein aldığımızda bir takım olumlu değişiklikler olur ve beyin performansımız artarken, öğün atlamak, yeterince su içmemek, dengesiz beslenmek de beyin performansımızı olumsuz etkiler. Çünkü beynimiz düzgün çalışabilmek için şekere ihtiyaç duyar, bu ihtiyacını da bizim tükettiğimiz iyi karbonhidratlardan tedarik eder.

Karın çevresinde fazlaca biriken yağlar inflamasyon denilen bir durum oluşturur ve bu da beyin hücrelerine zarar verebilir. Beynimiz B12 gibi vitaminlere ihtiyaç duyar. %70 i yağlardan oluşan beynimiz Omega 3 yağ asitleri ile performansını arttırır. Ayrıca C ve E vitamini içeren antioksidanların hafızamız üzerinde olumlu etkilerinin olduğu bilinmektedir.

Bunların yanı sıra yapılacak düzenli aktivite beynimize düzenli bir kan akışı sağlayacağından zihinsel fonksiyonlara destek olacaktır. Bilim insanları yetişkin bir birey için haftanın 3-4 günü toplamda en az 150 dakika sürecek bir egzersiz programı uygulanması gerektiği ile ilgili görüş bildirmekteler.

Sonuç olarak, sağlıklı, dengeli beslenme, düzenli egzersiz iyi bir zihinsel performans ve kaliteli bir yaşamın en önemli parçasıdır.


Ürün kategorileri